Aby byl trávník opravdu okrasným trávníkem, je potřeba mu od jara do podzimu věnovat odpovídající péči.
Péče o trávník na jaře
Vertikutace, preventivní ošetření proti plísni sněžné, vitalita výživa.
Vertikutace – trávník musí v průběhu zimy odolávat řadě úskalí. Na jaře, až sníh roztaje a je již teplejší počasí, je vhodné trávník připravit na nastávající sezonu. Dle sezony začínáme většinou již v březnu. Prvním důležitým krokem je vertikutace, neboli jeho prořezání, při které se z trávníku odstraní plsť. Tímto zásahem se omezí výskyt plevelů a mechů. Prořezáním umožníte přístupu vody, živin a kyslíku ke kořenům. Trávník se tak může nadechnout a nově odnožovat. Pokud by se vertikutace nedělala, mohlo by dojít k dušení trávníku, odnožoval by se, tedy vytvářel nové trávy, ale v trávníku by stále zůstávala stařina. Vertikutaci lze provést vertikutačními hráběmi nebo motorovým vertikutátorem. Nejdříve prořezáváme trávník jedním směrem, a následně pak podruhé kolmým směrem na první prořezávání. Tím docílíme dokonalé provzdušnění trávníku.
Plíseň sněžná – jedná se o nejrozšířenější a nejzávažnější chorobu trávníků u nás. Projevuje se skvrnami různé velikosti. Travní drn je zahnědlý, nadzemní hmota je odumřelá a napadený trávník velmi obtížně regeneruje. Tato choroba se může vyskytnout během celého roku, ne jen tedy po zimě. Jedinou ochranou proti této chorobě je prevence jejího vzniku.
Vitalita a výživa trávníku – na jaře si všichni pěstitelé přejí, aby byl jejich trávník po zimě co nejdříve pěkný. To vlastně znamená, aby rychle odnožoval, měl rychlý nástup růstu, a co nejméně se na něm projevil stres způsobený zimními podmínkami. Základem pro to je dobrý vývoj kořenového systému. Je proto dobré vědět, jaké procesy se odehrávají v nitru rostliny. Pomůže nám v tom zjištění odborníků, kteří objevili, že klíčovou látkou jsou cytokininy. Tyto rosené hormony jsou nezbytné pro podporu aktivního růstu a dělení rostlinných buněk. Poslední, ale velmi důležitou součástí jarní péče o trávník je výživa. V současné době jsou k dispozici velmi kvalitní přírodní hnojiva, která nezasolují půdu, tak jako chemická. Přírodní hnojiva obohacují půdu a vytvářejí potřebný humus v půdě. Ideální hnojivo by mělo obsahovat minimálně základní živiny – dusík, fosfor a draslík. Kvalitní hnojiva ještě obsahují také hořčík, který velmi dobře působí na vlastní barvu trávníku a do značné míry ovlivňuje vzhled trávníku.