Chcete mít anglický trávník?
Trávník je neoddělitelnou součástí každé zahrady, a pokud na zahradě trávník není, pak se snad ani nejedná o zahradu, ale spíše o pole. Ač se to někomu nemusí zdát, kvalitní trávník je nejobtížnějším výpěstkem zahrady a tvoří její základ.
I laik zná několik druhů úprav trávníků. Například anglické trávníky mají přesné složení a hlídá se, z jakých semínek roste. Skládá se třeba z kostřavy červené výběžkaté, jílku anglického, kostřavy ovčí a dalších ušlechtilých druhů. Tedy žádné ostřice, pampelišky, sedmikrásky či kopretiny, jako je občas vidět u nás.
Jenže šedivá je teorie a zelený je trávník života. Plevelům růst nezabráníte, rostou si, jak chtějí. Množí se neuvěřitelně rychle a už vůbec se jich nedá zbavit.
Co tedy dělat, abyste měli krásný trávník. Nejuniverzálnější rada je alespoň dvakrát týdně zalévat a jednou týdně sekat. Pak bude vypadat hezky, ať už jsou v něm jakékoliv druhy. Co se týká sekání, je dobré se držet rozumných mezí. Pokud provedete moc krátký střih, dostane se slunce příliš blízko kořenům a může dojít k zaschnutí a zežloutnutí. Vysoký střih vám naopak přidělá práci s frekvencí sekání.
Pokud nebudete mít krásný trávník hned, nezoufejte. Všechno chce svůj čas. Jak jsme již uvedli, trávník tvoří základ každé zahrady. A doba, kdy byl jen doplňkem domu přírodně vytvořený trávník, je nenávratně pryč. Je potřeba si uvědomit, že okrasný trávník je uměle vytvořený porost, který potřebuje odbornou péči, aby sloužil po dlouhou dobu svému účelu. Jestliže si na anglický trávník netroufáte hned, využijte raději, alespoň v začátcích, pomoc těchto odborníků. Nejen, že za vás práci odvedou, ale potřebnou péči se od nich naučíte včetně doporučení vhodných semen, přípravků a třeba výšky anglického trávníku.
Slova anglického lorda na závěr: „Ale já ho přece vůbec nepěstuji. Třikrát týdně ho kropím a jednou týdně sekám. Budete-li to dělat šest set let jako náš rod, budete mít taky takový.“