Vertikutace trávníku – Vertikutujte, nechte trávník nadýchnout.
Vertikutace patří k základním činnostem při pravidelné údržbě trávníku. Slovo vertikutace pochází z anglického vertical cut (svislý řez) – nože vertikutátoru prořezávají vrchní vegetační vrstvu půdního profilu. Pravidelné a účinné odstraňování plsti a provzdušnění vrchní vegetační vrstvy je nezbytné pro zdravý a silný růst trávníku. Vertikutační stroje jsou vybaveny ostrými noži, které rotují na hřídeli a svisle se zařezávají do půdy v hloubce 2 – 3 mm. Jemně se prořezává vrchní vegetační vrstva a zároveň se trávník čistí. Vyčesáním zajistíme – zvýšení cirkulace vzduchu, zvýšení přísunu vody a světla, podpoření růstu kořenů, omezení růstu plevelů a mechů. Pozor na některé vertikutátory vybavené pouze drátky, takový stroj udělá pouze polovinu práce, pouze vyhrabe stařinu, ale nedojde k mělkému prořezání.
Při vertikutaci dodržujeme doporučenou hloubku 2 – 3 mm. Vertikutace není úprava půdy. Hloubkové provzdušnění a prořezání trávníku nemá s vertikutací nic společného, jedná se o skarifikaci, nebo aerifikace.
U okrasných a užitkových trávníků se provádí vertikutace dvakrát ročně. Na jaře a na podzim. Termín volíme vždy s ohledem na aktuální klimatické podmínky a skutečný stav trávníku. Trávník nesmí být podmáčený.
Co následuje po vertikutaci. Po skončení vertikutace vypadá trávník podivně poničený, není třeba mít strach, trávník se rychle zregeneruje a vertikutace mu pomáhá. Z trávníku odstraníme vyčesané zbytky, následně trávník přihnojíme a zavlažíme. V této chvíli je vhodné provést pískování, nebo případný dosev trávníku.